Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum római kori kőtára.
Helyszín: Győr, Bécsi kapu tér 5.
Győr városát,1537-ben I. Ferdinánd császár-király utasítására megindult és kerek negyven évig elhúzódó nagyszabású erődítési munkálatok nyomán fallal vették körbe, amelyet hét fülesbástya és egy félbástya védelmezett. Az égetett téglából emelt bástyákban kazamatákat képeztek ki: ezekben helyezték el a várvédő ágyukat, amelyek a szomszédos bástyákat és falakat oldalazó tüzükkel fedezték. A bástyákat a falakban futó kazamatafolyosók kötötték össze.
Győr 1594. évi török kézre került, melyet 4 évvel később 1598. március 28-án foglaltak vissza a megszálló törököktől. A túra során itt láthatjuk Győr egykori várkapuját, a Fehérvári kaput, melyet a Pálffy Miklós és Adolf Schwarzenberg vezette magyar sereg robbantott be győri vár 1598. évi visszavételekor. A vár a Rákóczi-szabadságharc, majd a francia háborúk alatt kapott újra stratégiai jelentőséget. A napóleoni csapatok kivonulásuk során, 1809-ben felrobbantották, ezért ma csak részei láthatók.
A 20. század közepén a kazamaták a vértanú halált halt, Boldog Apor Vilmos püspök II. világháborúban véghezvitt hőstetteinek helyszínévé vált, ahol az élete árán is megvédte mindazokat, akiket oltalma alá vett .
Győr, mint várispánsági székhely már Szent István kora óta (1000- 1038) erődített hely volt. A középkori vár a mai Káptalandombot kerítette be. A város stratégiai helyzete a török hódoltság idején, a XVI. században értékelődött fel: a végvárvonal leghatalmasabb erődítményeként a Bécsbe vezető út védelmében játszott kulcsszerepet s lett a császárváros s egyben a kereszténység védőbástyája. Az 1537-ben I. Ferdinánd császár-király utasítására megindult s kerek negyven évig elhúzódó nagyszabású erődítési munkálatok nyomán az egész várost fallal vették körbe, amelyet hét fülesbástya és egy félbástya védelmezett. Az égetett téglából emelt bástyákban kazamatákat képeztek ki: ezekben helyezték el a várvédő ágyukat, amelyek a szomszédos bástyákat és falakat oldalazó tüzükkel fedezték. A bástyákat a falakban futó kazamatafolyosók kötötték össze. A legkorszerűbb hadiépítészeti elvek jegyében fogant terveket itáliai várépítő mesterek Francisco Benigno, Bernardo Gabelli, Pietro Ferabosco, Bernardo de Magno készítették s ők irányították a munkálatokat is. A hatalmas erődítményből mára csupán a Káptalandombot övező Kastély-bástya és az egykori Bécsi-kaput védelmező Sforza-félbástya maradt fenn. Az utóbbi kazamatáiban és udvarán került berendezésre a Xántus János Múzeum Lapidáriuma. A vár falain egykor három, a XIX. század közepén lebontott késő-reneszánsz stílusú kapu nyílott. A legreprezentatívabb a.z antik diadalívekre emlékeztetően háromnyílású Bécsi-kapu volt (1568), melyet a nagyhatású itáliai építészteoretikus, Sebastiano Serlio mintakönyvének egyik várkaputerve nyomán alakítottak ki. A kapuzatot egykoron a kétfejű sasos császári, a vágásos mezejű magyar királyi, és oroszlános cseh királyi címer ékesítette, valamint a II. Miksa császár-király címeit elősoroló feliratos tábla.
Töredékeik, miként a Vizi-kapu (1567) dór párkányzatának egy fragmentuma is a kazamataudvar boltívei alatt látható.A kulcsfontosságú erődítményt a törökök 1594-ben hosszú ostrom után elfoglalták. Am csak rövid ideig örülhettek új hódításuknak: 1598. március 28-áról 29-re virradó éjszaka a császári csapatok egy rajtaütésszerű támadás során visszavették a várat. Az Adolf von Schwarzenberg és Pálffy Miklós vezette keresztény sereg petárdával robbantotta be a Fehérvári-kaput: a győriek évszázadok óta őrzik a szétroncsolódott kapuszárnyat, mint a felszabadulás ereklyéjét.
A hadiépítészet fejlődésével a XVII. század közepére ismét szükségessé vált az erődítmények korszerűsítése. Erre F. Wymes hadmérnök tervei szerint, gróf Montecuccoli várparancsnoksága alatt az 1661-1664 közötti években került sor: a kiszélesített várárokba külső elővédművek kettős láncolatát építették fel.
A török háborúk végeztével, a XVIII. század elejére Győr vára elvesztette katonai jelentőségét. A napóleoni háborúk idején rövid időre újra szerephez jutott a vár: a francia csapatok a kismegyeri csata után néhány napi ostromot követően elfoglalták, majd visszavonulásukkor a falakat felrobbantották (1809). Az ezt követő évtizedekben a város a megmaradt falakat is elbontatta.
A vár udvara és kazamatája 1957 óta ad helyet a római kori és kora-újkori kőtár és a Horváth József téglagyűjteménye anyagából rendezett állandó kiállításnak.
Címke:
Megosztás:
További túrák
Vasút alatt
Vasút alatt Helyszín: Győr, Révai Miklós utca Itt a tanácsi vezetők menekülését, biztonságos helyre jutását biztosító alagútba megyünk le. Az átjáró a Városháza alól indul
Légópince
Légópince Helyszín: Győr, Árpád u. 38/a Az egykori óvóhelyen látható kiállítás érdekes, és nem mindennapi betekintést nyújt a világháború és a hidegháború korszakában a lakosság
Régi városháza
Régi városháza – Győr Megyei Jogú Város Levéltára Helyszín: Győr, Rákóczi Ferenc utca 1. Az épület, amely ma otthont ad Győr Város Levéltárának, 1898-ig a
Várkazamata
Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum római kori kőtára. Helyszín: Győr, Bécsi kapu tér 5. Győr városát,1537-ben I. Ferdinánd császár-király utasítására megindult és kerek negyven
Kérdése van?
Bármilyen kérdése van vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségiek egyikén.